Red Cedar Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Win A Race Car at Red Cedar in 2024

Win A Race Car at Red Cedar in 2024

We have teamed up with Phoenix Rising Rescue & Rehabilitation Sanctuary to offer this exciting opportunity! Buy your tickets at RCS weekly

Kids Night / Alumni Night This Friday

Kids Night / Alumni Night This Friday

Join us Friday for our Annual Kids Night this Friday featuring meet the drivers, kids prizes (75+ prizes), bounce house, bus ride on track

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Join us Sunday July 28 during get Dunn County Fair, Click the photo to go directly to the Demo rules/event details

7/12/2024 - Red Cedar Speedway

7/12/2024 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

2024 Mahder 55 - no MWM, Streets, or Hornets

Draw redraw 2024 Mahder 55!!
12 and under free!

Classes

  • WISSOTA Late Model25 entries
  • WISSOTA Modifieds20 entries
  • WISSOTA Super Stock21 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Late Model

55 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
2 9 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 7
3 6 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 3
4 8 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 4
5 12 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 7
6 13 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 7
7 16 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 9
8 25 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 17
9 3 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -6
10 14 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI 4
11 18 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 7
12 22 25T Troy Hyde Troy Hyde Bozeman, MT Bozeman, MT 10
13 24 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI 11
14 DNF 19 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI 5
15 DNF 1 15 Nick Anvelink Nick Anvelink Bonduel, WI Bonduel, WI -14
16 DNF 15 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
17 DNF 11 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -6
18 DNF 21 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 3
19 DNF 10 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -9
20 DNF 2 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -18
21 DNF 5 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -16
22 DNF 20 2 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -2
23 DNF 23 34 Jordan Langer Jordan Langer Menomonie, WI Menomonie, WI -
24 DNF 17 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI -7
25 DNF 4 13 Mark Hessler Mark Hessler Menomonie, WI Menomonie, WI -21
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
2 7 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 5
3 1 15 Nick Anvelink Nick Anvelink Bonduel, WI Bonduel, WI -2
4 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
5 6 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 1
6 8 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
7 4 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI -3
8 2 25T Troy Hyde Troy Hyde Bozeman, MT Bozeman, MT -6
9 9 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 5
2 1 13 Mark Hessler Mark Hessler Menomonie, WI Menomonie, WI -1
3 5 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
4 4 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
5 3 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -2
6 7 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 8 2 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 1
8 DNF 2 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -6
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
2 5 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 3
3 4 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
4 7 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 3
5 3 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -2
6 6 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -
7 8 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 1
8 2 34 Jordan Langer Jordan Langer Menomonie, WI Menomonie, WI -6
All transfer

WISSOTA Modifieds

20 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 3
2 5 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
3 7 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 4
4 13 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 9
5 8 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI 3
6 10 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 4
7 9 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
8 6 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -2
9 2 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -7
10 12 71 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI 2
11 11 2 Kyle Kirberger Kyle Kirberger Ramsey, MN Ramsey, MN -
12 20 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 8
13 15 2G Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 2
14 3 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -11
15 14 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI -1
16 18 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI 2
17 16 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
18 19 343 J.D. Ford J.D. Ford Somerset, WI Somerset, WI 1
19 1 04N Nick Ayotte Nick Ayotte New Richmond, WI New Richmond, WI -18
20 DNF 17 7 Travis Hallquist Travis Hallquist Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI 1
2 5 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 3
3 3 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
4 6 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 2
5 4 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
6 1 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI -5
7 7 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 3
2 5 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
3 1 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -2
4 3 2 Kyle Kirberger Kyle Kirberger Ramsey, MN Ramsey, MN -1
5 6 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 1
6 7 7 Travis Hallquist Travis Hallquist Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
7 2 343 J.D. Ford J.D. Ford Somerset, WI Somerset, WI -5
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
2 4 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI 2
3 6 04N Nick Ayotte Nick Ayotte New Richmond, WI New Richmond, WI 3
4 2 71 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI -2
5 5 2G Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -
6 DNF 1 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI -5
All transfer

WISSOTA Super Stock

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 33 Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 3
2 8 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI 6
3 1 81 Avery Anderson Avery Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
4 2 20* Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
5 10 55 Ron Mahder Ron Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI 5
6 13 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 7
7 12 77 Rick Simpson Rick Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 5
8 6 1 Ryan Olson Ryan Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI -2
9 11 92 Tom Karis Tom Karis Menomonie, WI Menomonie, WI 2
10 19 87 Kenny Davis Kenny Davis Elk Mound, WI Elk Mound, WI 9
11 3 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI -8
12 14 3 Alexander Lessard Alexander Lessard Hudson, WI Hudson, WI 2
13 15 15 Jonathan Dachel Jonathan Dachel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
14 18 74 Noah Shackleton Noah Shackleton Knapp, WI Knapp, WI 4
15 DNF 5 1M Alex Myers Alex Myers Cameron, WI Cameron, WI -10
16 DNF 9 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI -7
17 DNF 7 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI -10
18 DNF 16 1E Eric Olson Eric Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI -2
19 DNF 17 77W Wayne Bignell Wayne Bignell Menomonie, WI Menomonie, WI -2
DNS 21 34 Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -
DNS 20 90 Adam Pratt Adam Pratt Bloomer, WI Bloomer, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 20* Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
2 4 1M Alex Myers Alex Myers Cameron, WI Cameron, WI 2
3 1 1 Ryan Olson Ryan Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI -2
4 5 55 Ron Mahder Ron Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
5 7 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 2
6 6 1E Eric Olson Eric Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI -
7 3 87 Kenny Davis Kenny Davis Elk Mound, WI Elk Mound, WI -4
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -
2 5 81 Avery Anderson Avery Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
3 4 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI 1
4 7 92 Tom Karis Tom Karis Menomonie, WI Menomonie, WI 3
5 3 3 Alexander Lessard Alexander Lessard Hudson, WI Hudson, WI -2
6 6 77W Wayne Bignell Wayne Bignell Menomonie, WI Menomonie, WI -
DNS 2 90 Adam Pratt Adam Pratt Bloomer, WI Bloomer, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI -
2 5 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
3 2 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI -1
4 4 77 Rick Simpson Rick Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
5 6 15 Jonathan Dachel Jonathan Dachel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
6 7 74 Noah Shackleton Noah Shackleton Knapp, WI Knapp, WI 1
DNS 3 34 Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -
All transfer

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert
Air Tech Sports
Anderson Windows And Doors
Builders First Source
CR Bryan And Sons
Dunn Energy
G2G Powersports
Great Escape
HT Automotive
Kyotes Den
MAC Automotive
Orkin
Quality Propane
Royal Credit Union
Silgan Containers
South Side Body
TMS Tire And Auto