Red Cedar Speedway

  • 1
Season Opening Event

Season Opening Event

Join Us Friday April 12

9/20/2019 - Red Cedar Speedway

9/20/2019 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

40th Annual Punky Manor Challenge Of Champions Heat Races

Classes

  • Dirt Late Models25 entries
  • A Modifieds34 entries
  • Super Stocks28 entries
  • B Modifieds36 entries
  • WISSOTA Modifieds

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Dirt Late Models

12 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
2 1 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
3 8 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 5
4 9 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 5
5 2 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -3
6 6 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -
7 5 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -2
8 7 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI -1
9 DNF 4 XG Lucas Kallenbach Lucas Kallenbach Elk Mound, WI Elk Mound, WI -5
All transfer
12 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
2 4 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
3 3 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
4 7 31X Michael Keller Michael Keller Menomonie, WI Menomonie, WI 3
5 1 F19 Justin Fegers Justin Fegers Delano, MN Delano, MN -4
6 5 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -1
7 8 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
8 6 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI -2
All transfer
12 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
2 6 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 4
3 2 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI -1
4 3 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
5 8 BOH Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI 3
6 1 24 Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -5
7 7 4L Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN -
8 DNF 4 1 Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -4
All transfer

A Modifieds

12 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
2 4 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 2
3 5 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 2
4 8 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
5 6 R1 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN 1
6 7 97 Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN 1
7 1 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -6
8 3 444 Tanner Byholm Tanner Byholm Glidden, WI Glidden, WI -5
9 9 4 Bill Byholm Bill Byholm Glidden, WI Glidden, WI -
12 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
2 8 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI 6
3 9 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 6
4 5 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 1
5 3 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls, WI River Falls, WI -2
6 7 78 Brent Prochnow Brent Prochnow Colfax, WI Colfax, WI 1
7 2 45C Cody Cimfl Cody Cimfl Chetek, WI Chetek, WI -5
8 DNF 6 78R Larry Prochnow Larry Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -2
9 DNF 4 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -5
12 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
2 1 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -1
3 4 7 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI 1
4 3 1 Paul Harelstad Paul Harelstad Bloomer, WI Bloomer, WI -1
5 8 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
6 7 23 Kerry Halopka Kerry Halopka Wheeler, WI Wheeler, WI 1
7 5 W Cory Williams Cory Williams Spring Valley, WI Spring Valley, WI -2
DNS 6 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
12 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI 3
2 3 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
3 5 27+1 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 2
4 6 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 2
5 7 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
6 1 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -5
7 8 9 Josh Hessler Josh Hessler Boyceville, WI Boyceville, WI 1
8 2 65 Jake Miller Jake Miller Somerset, WI Somerset, WI -6

Super Stocks

10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI 1
2 1 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI -1
3 4 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
4 3 T17 Brad Johnson Brad Johnson Wilson, WI Wilson, WI -1
5 9 1E Eric Olson Eric Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI 4
6 10 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 4
7 5 8 Jim Harris Jim Harris Colfax, WI Colfax, WI -2
8 8 3Z Eric Zitelman Eric Zitelman Taylors Falls, WI Taylors Falls, WI -
9 7 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -2
DQ 6 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
All transfer
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7 Andrew Mackey Andrew Mackey Duluth, MN Duluth, MN 1
2 9 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI 7
3 8 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 5
4 6 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 2
5 7 27M Brett Myers Brett Myers Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
6 1 17 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -5
7 3 01 Michael Anderson Michael Anderson Dallas, WI Dallas, WI -4
8 4 22 Robert Holmstrom Jr Robert Holmstrom Jr Cameron, WI Cameron, WI -4
9 5 7UP Rick Peterson Rick Peterson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -4
All transfer
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 7
2 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
3 9 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 6
4 3 10 Rich Bishop Rich Bishop Ladysmith, WI Ladysmith, WI -1
5 7 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI 2
6 6 F27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -
7 4 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI -3
8 5 20 Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI -3
9 DNF 2 76 Kody Koski Kody Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -7
All transfer

B Modifieds

10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 R1 Jay Richardson Jay Richardson Spring Valley, WI Spring Valley, WI -
2 6 28 Francis Hanson Francis Hanson Almena, WI Almena, WI 4
3 3 23DD George Dalbeck George Dalbeck Wakefield, MI Wakefield, MI -
4 2 QQ Tony Bahr Tony Bahr Haugen, WI Haugen, WI -2
5 9 2020 Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI 4
6 7 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
7 8 80 Derek Haas Derek Haas Thorp, WI Thorp, WI 1
8 4 07 Justin Claussen Justin Claussen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -4
9 5 26 Paul Hari Paul Hari Neebing, ON Neebing, ON -4
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21B Brandon Jensen Brandon Jensen Ellsworth, WI Ellsworth, WI 1
2 6 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 4
3 5 119 Mike Widmann Mike Widmann Marshfield, WI Marshfield, WI 2
4 3 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI -1
5 4 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI -1
6 8 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 2
7 1 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI -6
8 7 21 Reese Schlosser Reese Schlosser Menomonie, WI Menomonie, WI -1
9 9 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 1
2 4 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 2
3 1 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -2
4 8 6C Craig Haas Craig Haas Thorp, WI Thorp, WI 4
5 9 1 Jake Stai Jake Stai New Auburn, WI New Auburn, WI 4
6 6 8 Dakota Smith Dakota Smith Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
7 5 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -2
8 DNF 7 JLO Jason Olson Jason Olson Augusta, WI Augusta, WI -1
9 DNF 3 42 Jeff Hofius Jeff Hofius New Richmond, WI New Richmond, WI -6
10 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 23D Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 3
2 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
3 3 15 Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI -
4 8 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 4
5 5 29 Chad Selk Chad Selk Marshfield, WI Marshfield, WI -
6 6 6S Steve Haas Steve Haas Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
7 9 T25 Mark Thomas Mark Thomas Menomonie, WI Menomonie, WI 2
8 7 14J James Kendrick James Kendrick Vandiver, AL Vandiver, AL -1
9 2 59X James Lambert James Lambert Fort Frances, ON Fort Frances, ON -7

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
715 Ag Supply
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Best Western
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Ron Prochnow Farms
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
The Market
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert