Red Cedar Speedway

  • 1
Season Opening Event

Season Opening Event

Join Us Friday April 12

9/19/2019 - Red Cedar Speedway

9/19/2019 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

40th Annual Punky Manor Night #1

Classes

  • Dirt Super Late Models18 entries
  • Hornets11 entries
  • Limited Sprints - Winged10 entries
    • Upper Midwest Sprint Car Series
  • 360 Sprints - Non-Winged18 entries
    • Traditional Sprint Car Series
  • WISSOTA Street Stock22 entries
  • WISSOTA Pure Stock14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Dirt Super Late Models

18 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 01 Shaun Mann Shaun Mann Buffalo City, WI Buffalo City, WI 5
2 5 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 3
3 4 11 Michael Bruggeman Michael Bruggeman Gem Lake, MN Gem Lake, MN 1
4 1 34T Triton Krause Triton Krause Fountain City, WI Fountain City, WI -3
5 2 0 Kyle Johnson Kyle Johnson Black Rivers Falls, WI Black Rivers Falls, WI -3
6 8 24 Justin Sass Justin Sass Elgin, MN Elgin, MN 2
7 12 QQ Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
8 3 D1 Jim Weeks Jim Weeks St. Paul, MN St. Paul, MN -5
9 9 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN -
10 13 208 Kory Ressie Kory Ressie Alma, WI Alma, WI 3
11 16 71B Barry Johnson Barry Johnson Nelson, WI Nelson, WI 5
12 14 13 Ryan Konkel Ryan Konkel Winona, MN Winona, MN 2
13 17 14 Brad Johnson Brad Johnson Wilson, WI Wilson, WI 4
14 10 19 Ashley Wahlstrom Ashley Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -4
15 18 8 Douglas Ferguson Douglas Ferguson Winona, MN Winona, MN 3
16 DNF 7 33G Jim Giossi Jim Giossi Star Prairie, WI Star Prairie, WI -9
17 DNF 11 65 Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -6
18 DNF 15 34 Jordan Langer Jordan Langer Menomonie, WI Menomonie, WI -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 24 Justin Sass Justin Sass Elgin, MN Elgin, MN 1
2 3 33G Jim Giossi Jim Giossi Star Prairie, WI Star Prairie, WI 1
3 6 11 Michael Bruggeman Michael Bruggeman Gem Lake, MN Gem Lake, MN 3
4 1 D1 Jim Weeks Jim Weeks St. Paul, MN St. Paul, MN -3
5 7 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 2
6 4 65 Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -2
7 5 208 Kory Ressie Kory Ressie Alma, WI Alma, WI -2
8 9 34 Jordan Langer Jordan Langer Menomonie, WI Menomonie, WI 1
9 8 14 Brad Johnson Brad Johnson Wilson, WI Wilson, WI -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 3 01 Shaun Mann Shaun Mann Buffalo City, WI Buffalo City, WI 1
3 6 0 Kyle Johnson Kyle Johnson Black Rivers Falls, WI Black Rivers Falls, WI 3
4 2 34T Triton Krause Triton Krause Fountain City, WI Fountain City, WI -2
5 4 19 Ashley Wahlstrom Ashley Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
6 5 QQ Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
7 7 13 Ryan Konkel Ryan Konkel Winona, MN Winona, MN -
8 9 71B Barry Johnson Barry Johnson Nelson, WI Nelson, WI 1
9 8 8 Douglas Ferguson Douglas Ferguson Winona, MN Winona, MN -1
All transfer

Hornets

12 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 383 Sean Svee Sean Svee Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 4 9 Roy Cooper Roy Cooper Arkansaw, WI Arkansaw, WI 2
3 8 17 Bradley York Bradley York Colfax, WI Colfax, WI 5
4 6 33 Derek Krumrie Derek Krumrie Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
5 5 14J Jason Bauer Jason Bauer Durand, WI Durand, WI -
6 3 4 Chad Halterman Chad Halterman Stanley, WI Stanley, WI -3
7 9 38X Chris Sleep Chris Sleep Osseo, WI Osseo, WI 2
8 11 06 David Groboski David Groboski New Richmond, WI New Richmond, WI 3
9 10 14R Randy Stensgaard Randy Stensgaard Hudson, WI Hudson, WI 1
10 DNF 7 917 Jeremy Johnson Jeremy Johnson Elmwood, WI Elmwood, WI -3
DQ 2 36 Jason Junker Jason Junker Stanley, WI Stanley, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 14J Jason Bauer Jason Bauer Durand, WI Durand, WI 3
2 3 917 Jeremy Johnson Jeremy Johnson Elmwood, WI Elmwood, WI 1
3 6 36 Jason Junker Jason Junker Stanley, WI Stanley, WI 3
4 1 4 Chad Halterman Chad Halterman Stanley, WI Stanley, WI -3
5 2 38X Chris Sleep Chris Sleep Osseo, WI Osseo, WI -3
6 5 06 David Groboski David Groboski New Richmond, WI New Richmond, WI -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 383 Sean Svee Sean Svee Menomonie, WI Menomonie, WI 4
2 2 17 Bradley York Bradley York Colfax, WI Colfax, WI -
3 3 33 Derek Krumrie Derek Krumrie Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
4 1 9 Roy Cooper Roy Cooper Arkansaw, WI Arkansaw, WI -3
5 4 14R Randy Stensgaard Randy Stensgaard Hudson, WI Hudson, WI -1
All transfer

Limited Sprints - Winged

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7C Gunner Cummings Gunner Cummings Menomonie, WI Menomonie, WI 2
2 4 19B Jack Berger Jack Berger Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
3 6 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI 3
4 8 61 Jeff Kirchner Jeff Kirchner East Bethel, MN East Bethel, MN 4
5 7 71H Mike Huseman Mike Huseman St Paul, MN St Paul, MN 2
6 9 3 Ryan Johnson Ryan Johnson Lindsay, OK Lindsay, OK 3
7 DNF 1 1 Rick Kobs Rick Kobs Deer Park, WI Deer Park, WI -6
8 DNF 2 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -6
9 DNF 5 15C Carter Chevalier Carter Chevalier Andover, MN Andover, MN -4
DNS 10 00 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1 Rick Kobs Rick Kobs Deer Park, WI Deer Park, WI 3
2 3 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN 1
3 1 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI -2
4 2 00 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -2
5 5 61 Jeff Kirchner Jeff Kirchner East Bethel, MN East Bethel, MN -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7C Gunner Cummings Gunner Cummings Menomonie, WI Menomonie, WI 1
2 3 19B Jack Berger Jack Berger Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 1
3 5 15C Carter Chevalier Carter Chevalier Andover, MN Andover, MN 2
4 1 71H Mike Huseman Mike Huseman St Paul, MN St Paul, MN -3
5 4 3 Ryan Johnson Ryan Johnson Lindsay, OK Lindsay, OK -1

360 Sprints - Non-Winged

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7H Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -
2 4 12X Blake Anderson Blake Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
3 6 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 3
4 5 16 Ryan Bowers Ryan Bowers Nowthen, MN Nowthen, MN 1
5 3 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN -2
6 8 78 Rob Caho Jr Rob Caho Jr Rush City, MN Rush City, MN 2
7 9 19B Jack Berger Jack Berger Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
8 2 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN -6
9 14 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI 5
10 10 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN -
11 15 63 Todd Hansen Todd Hansen Shoreview, MN Shoreview, MN 4
12 11 65 DJ Vadnais DJ Vadnais Cambridge, MN Cambridge, MN -1
13 13 61 Zach Hansen Zach Hansen New Berlin, WI New Berlin, WI -
14 17 71H Mike Huseman Mike Huseman St Paul, MN St Paul, MN 3
15 7 20 Jordan Klemko Jordan Klemko Bristol, WI Bristol, WI -8
16 16 70 Chris Klemko Chris Klemko Bristol, WI Bristol, WI -
17 12 4 Natalie Klemko Natalie Klemko Bristol, WI Bristol, WI -5
18 DNF 18 00 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -
9 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 12X Blake Anderson Blake Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 7
2 2 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN -
3 1 19B Jack Berger Jack Berger Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -2
4 7 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 3
5 4 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN -1
6 3 65 DJ Vadnais DJ Vadnais Cambridge, MN Cambridge, MN -3
7 6 4 Natalie Klemko Natalie Klemko Bristol, WI Bristol, WI -1
8 9 61 Zach Hansen Zach Hansen New Berlin, WI New Berlin, WI 1
9 5 71H Mike Huseman Mike Huseman St Paul, MN St Paul, MN -4
9 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7H Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN 3
2 2 16 Ryan Bowers Ryan Bowers Nowthen, MN Nowthen, MN -
3 3 78 Rob Caho Jr Rob Caho Jr Rush City, MN Rush City, MN -
4 9 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN 5
5 8 20 Jordan Klemko Jordan Klemko Bristol, WI Bristol, WI 3
6 7 63 Todd Hansen Todd Hansen Shoreview, MN Shoreview, MN 1
7 5 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI -2
8 6 70 Chris Klemko Chris Klemko Bristol, WI Bristol, WI -2
9 DNF 1 00 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -8

WISSOTA Street Stock

18 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 44X Zach Manley Zach Manley Chetek, WI Chetek, WI 7
2 4 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
3 7 16X Kyle Genett Kyle Genett Auburndale, WI Auburndale, WI 4
4 9 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 5
5 1 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI -4
6 22 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 16
7 2 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -5
8 3 93 C.J. Wagner C.J. Wagner Chetek, WI Chetek, WI -5
9 10 30 Shawn Amundson Shawn Amundson Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
10 12 7 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 2
11 6 12K Jay Kesan Jay Kesan Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -5
12 11 71H Ron Hanestad Ron Hanestad Glenwood City, WI Glenwood City, WI -1
13 15 26T Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
14 5 40 Travis Loew Travis Loew Barron, WI Barron, WI -9
15 17 76S Dan Svee Dan Svee Colfax, WI Colfax, WI 2
16 14 5 Bob Seidler Bob Seidler Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
17 18 49 Dean Pronschinske Dean Pronschinske Strum, WI Strum, WI 1
18 DNF 13 80 Brandon Hakala Brandon Hakala Tomahawk, WI Tomahawk, WI -5
19 DNF 19 T20 Michael Tuma Michael Tuma Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -
20 DNF 16 18T Ryan Howe Ryan Howe Menomonie, WI Menomonie, WI -4
21 DNF 20 2D Dalton Hazelton Dalton Hazelton New Auburn, WI New Auburn, WI -1
DNS 21 007 Jess Seim Jess Seim Glenwood City, WI Glenwood City, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 1
2 5 44X Zach Manley Zach Manley Chetek, WI Chetek, WI 3
3 7 16X Kyle Genett Kyle Genett Auburndale, WI Auburndale, WI 4
4 3 30 Shawn Amundson Shawn Amundson Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
5 4 80 Brandon Hakala Brandon Hakala Tomahawk, WI Tomahawk, WI -1
6 1 18T Ryan Howe Ryan Howe Menomonie, WI Menomonie, WI -5
7 6 49 Dean Pronschinske Dean Pronschinske Strum, WI Strum, WI -1
8 8 T20 Michael Tuma Michael Tuma Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12K Jay Kesan Jay Kesan Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI 1
2 4 93 C.J. Wagner C.J. Wagner Chetek, WI Chetek, WI 2
3 3 40 Travis Loew Travis Loew Barron, WI Barron, WI -
4 5 71H Ron Hanestad Ron Hanestad Glenwood City, WI Glenwood City, WI 1
5 7 5 Bob Seidler Bob Seidler Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
6 DNF 6 2D Dalton Hazelton Dalton Hazelton New Auburn, WI New Auburn, WI -
7 DNF 1 007 Jess Seim Jess Seim Glenwood City, WI Glenwood City, WI -6
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -
2 5 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 3
3 4 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
4 7 7 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 3
5 6 26T Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
6 3 76S Dan Svee Dan Svee Colfax, WI Colfax, WI -3
7 DNF 2 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI -5
All transfer

WISSOTA Pure Stock

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 5R George Richards George Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 3
2 2 845 Cody Cimfl Cody Cimfl Chetek, WI Chetek, WI -
3 1 66 Joe Prusak Joe Prusak Clayton, WI Clayton, WI -2
4 9 1R Cole Richards Cole Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 5
5 3 27H Tyler Hallquist Tyler Hallquist Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
6 10 6C Nick Carvelli Nick Carvelli Maplewood, MN Maplewood, MN 4
7 8 85 Jeremy Dahl Jeremy Dahl Boyceville, WI Boyceville, WI 1
8 14 2B Travis Hazelton Travis Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 6
9 12 17 Aaron Bernick Aaron Bernick Duluth, MN Duluth, MN 3
10 11 88 Josh Craighton Josh Craighton Plum City, WI Plum City, WI 1
11 6 0XSR Michael Huebner Sr Michael Huebner Sr Cumberland, WI Cumberland, WI -5
12 DNF 13 25 Ben Thompson Ben Thompson Colfax, WI Colfax, WI 1
13 DNF 7 7 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI -6
DNS 5 19J Jared Akervik Jared Akervik Superior, WI Superior, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 845 Cody Cimfl Cody Cimfl Chetek, WI Chetek, WI 1
2 1 0XSR Michael Huebner Sr Michael Huebner Sr Cumberland, WI Cumberland, WI -1
3 4 66 Joe Prusak Joe Prusak Clayton, WI Clayton, WI 1
4 7 85 Jeremy Dahl Jeremy Dahl Boyceville, WI Boyceville, WI 3
5 3 6C Nick Carvelli Nick Carvelli Maplewood, MN Maplewood, MN -2
6 5 17 Aaron Bernick Aaron Bernick Duluth, MN Duluth, MN -1
DQ 6 2B Travis Hazelton Travis Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI 5
2 3 19J Jared Akervik Jared Akervik Superior, WI Superior, WI 1
3 1 5R George Richards George Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -2
4 5 27H Tyler Hallquist Tyler Hallquist Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
5 7 1R Cole Richards Cole Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
6 4 88 Josh Craighton Josh Craighton Plum City, WI Plum City, WI -2
7 DNF 2 25 Ben Thompson Ben Thompson Colfax, WI Colfax, WI -5
All transfer

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
715 Ag Supply
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Best Western
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Ron Prochnow Farms
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
The Market
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert