Red Cedar Speedway

  • 1
Season Opening Event

Season Opening Event

Join Us Friday April 12

8/16/2019 - Red Cedar Speedway

8/16/2019 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

3rd Annual Mahder 55 Wissota Challenge Series

Classes

  • Dirt Super Late Models16 entries
  • WISSOTA Late Model29 entries
    • Wissota Late Model Challenge Series
  • WISSOTA Modifieds23 entries
  • WISSOTA Super Stock17 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Dirt Super Late Models

15 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
2 4 0 Kyle Johnson Kyle Johnson Black Rivers Falls, WI Black Rivers Falls, WI 2
3 5 11 Lance Hofer Lance Hofer Cochrane, WI Cochrane, WI 2
4 6 33X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI 2
5 7 01 Shaun Mann Shaun Mann Buffalo City, WI Buffalo City, WI 2
6 10 QQ Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 4
7 1 11X Derek Nelson Derek Nelson Buffalo City, WI Buffalo City, WI -6
8 8 65 Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -
9 12 97 Miranda Carlson Miranda Carlson Afton, MN Afton, MN 3
10 13 19 Ashley Wahlstrom Ashley Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI 3
11 9 71B Barry Johnson Barry Johnson Nelson, WI Nelson, WI -2
12 16 98 Matt McEathron Matt McEathron Wausau, WI Wausau, WI 4
13 14 8 Douglas Ferguson Douglas Ferguson Winona, MN Winona, MN 1
14 15 34 Jordan Langer Jordan Langer Menomonie, WI Menomonie, WI 1
15 11 17 Richard Chasteen Richard Chasteen Elk River, MN Elk River, MN -4
16 DNF 3 13 Ryan Konkel Ryan Konkel Winona, MN Winona, MN -13
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 11 Lance Hofer Lance Hofer Cochrane, WI Cochrane, WI 3
2 8 33X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI 6
3 1 13 Ryan Konkel Ryan Konkel Winona, MN Winona, MN -2
4 7 11X Derek Nelson Derek Nelson Buffalo City, WI Buffalo City, WI 3
5 5 71B Barry Johnson Barry Johnson Nelson, WI Nelson, WI -
6 3 17 Richard Chasteen Richard Chasteen Elk River, MN Elk River, MN -3
7 6 19 Ashley Wahlstrom Ashley Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
8 DNF 2 98 Matt McEathron Matt McEathron Wausau, WI Wausau, WI -6
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 0 Kyle Johnson Kyle Johnson Black Rivers Falls, WI Black Rivers Falls, WI 4
2 3 01 Shaun Mann Shaun Mann Buffalo City, WI Buffalo City, WI 1
3 8 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 5
4 2 65 Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -2
5 4 QQ Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
6 6 97 Miranda Carlson Miranda Carlson Afton, MN Afton, MN -
7 7 8 Douglas Ferguson Douglas Ferguson Winona, MN Winona, MN -
8 1 34 Jordan Langer Jordan Langer Menomonie, WI Menomonie, WI -7
All transfer

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1Wollak Construction

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 5 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
3 3 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
4 12 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI 8
5 2 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -3
6 7 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 9 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
8 6 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
9 8 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -1
10 4 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -6
11 21 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 10
12 19 70 Justin Ritchie Justin Ritchie New London, WI New London, WI 7
13 18 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI 5
14 17 31 Michael Keller Michael Keller Menomonie, WI Menomonie, WI 3
15 10 31X Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -5
16 14 9T Tim Isenberg Tim Isenberg Marshfield, WI Marshfield, WI -2
17 20 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 3
18 16 2 Mike Nutzmann Mike Nutzmann New Richmond, WI New Richmond, WI -2
19 11 B0H Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI -8
20 23 03 Kyle Raddant Kyle Raddant Shawano, WI Shawano, WI 3
21 22 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
22 DNF 13 1 Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -9
23 DNF 24 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI 1
24 DNF 15 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -9
25 DNF 25 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 70 Justin Ritchie Justin Ritchie New London, WI New London, WI 1
2 5 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 3
3 4 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 1
4 1 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -3
5 10 03 Kyle Raddant Kyle Raddant Shawano, WI Shawano, WI 5
6 8 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI 2
Top 6 transfer
7 DNF 7 24 Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
8 DNF 11 XG Lucas Kallenbach Lucas Kallenbach Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
DNS 3 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI -
DNS 6 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
DQ 9 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
12 Laps

Heat 1Joe Provo Racewear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
2 7 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 5
3 4 31X Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
4 6 B0H Ben Hanke Ben Hanke Hudson, WI Hudson, WI 2
5 5 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
6 1 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -5
7 9 31 Michael Keller Michael Keller Menomonie, WI Menomonie, WI 2
8 10 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI 2
9 8 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI -1
10 DNF 3 XG Lucas Kallenbach Lucas Kallenbach Elk Mound, WI Elk Mound, WI -7
12 Laps

Heat 2Dirt Track Supply

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
2 1 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -1
3 5 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 2
4 7 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 3
5 2 2 Mike Nutzmann Mike Nutzmann New Richmond, WI New Richmond, WI -3
6 9 1 Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI 3
7 6 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -1
8 10 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 2
9 8 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -1
10 3 03 Kyle Raddant Kyle Raddant Shawano, WI Shawano, WI -7
12 Laps

Heat 3Richmond Gear

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
2 1 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -1
3 3 55C Chad Mahder Chad Mahder Bloomer, WI Bloomer, WI -
4 9 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 5
5 4 9T Tim Isenberg Tim Isenberg Marshfield, WI Marshfield, WI -1
6 6 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI -
7 8 70 Justin Ritchie Justin Ritchie New London, WI New London, WI 1
8 5 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -3
9 7 24 Darrel Hazelton Darrel Hazelton Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2

WISSOTA Modifieds

18 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 11 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 9
3 9 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
4 4 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
5 7 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 2
6 17 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 11
7 16 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 9
8 22 1 Paul Harelstad Paul Harelstad Bloomer, WI Bloomer, WI 14
9 3 7 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI -6
10 12 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
11 14 9 Josh Hessler Josh Hessler Boyceville, WI Boyceville, WI 3
12 15 23 Kerry Halopka Kerry Halopka Wheeler, WI Wheeler, WI 3
13 20 53 Jake Hessler Jake Hessler Eau Claire, WI Eau Claire, WI 7
14 DNF 1 22E Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -13
15 DNF 5 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -10
16 DNF 21 R1 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN 5
17 DNF 23 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN 6
18 DNF 6 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -12
19 DNF 8 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -11
20 DNF 19 35 Grant Southworth Grant Southworth Bloomer, WI Bloomer, WI -1
21 DNF 13 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -8
22 DNF 18 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI -4
23 DNF 10 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -13
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 2
2 5 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
3 4 7 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI 1
4 2 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -2
5 1 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -4
6 7 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 1
7 6 35 Grant Southworth Grant Southworth Bloomer, WI Bloomer, WI -1
8 8 1 Paul Harelstad Paul Harelstad Bloomer, WI Bloomer, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
2 5 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
3 7 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 4
4 8 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 4
5 1 9 Josh Hessler Josh Hessler Boyceville, WI Boyceville, WI -4
6 3 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -3
7 6 53 Jake Hessler Jake Hessler Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
8 DNF 4 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -4
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
2 1 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -1
3 4 22E Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI 1
4 7 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
5 5 23 Kerry Halopka Kerry Halopka Wheeler, WI Wheeler, WI -
6 6 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI -
7 3 R1 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN -4
All transfer

WISSOTA Super Stock

18 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 7
2 5 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
3 4 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
4 2 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -2
5 6 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 1
6 10 1E Eric Olson Eric Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI 4
7 9 8 Jim Harris Jim Harris Colfax, WI Colfax, WI 2
8 1 27M Brett Myers Brett Myers Eau Claire, WI Eau Claire, WI -7
9 14 20 Cory Davis Cory Davis Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI 5
10 16 77 Wayne Bignell Wayne Bignell Menomonie, WI Menomonie, WI 6
11 11 F27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -
12 15 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 3
13 DNF 13 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI -
14 DNF 12 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -2
15 DNF 3 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -12
16 DNF 17 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
DQ 7 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
2 8 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 6
3 2 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -1
4 7 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
5 6 8 Jim Harris Jim Harris Colfax, WI Colfax, WI 1
6 5 F27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -1
7 9 00 Jason Quarders Jason Quarders Prairie Farm, WI Prairie Farm, WI 2
8 DNF 3 77 Wayne Bignell Wayne Bignell Menomonie, WI Menomonie, WI -5
9 DNF 4 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -5
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 92 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
2 6 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 4
3 2 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI -1
4 3 27M Brett Myers Brett Myers Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
5 7 1E Eric Olson Eric Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI 2
6 4 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -2
7 5 20 Cory Davis Cory Davis Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI -2
8 8 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI -
All transfer

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
715 Ag Supply
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Best Western
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Ron Prochnow Farms
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
The Market
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert