Red Cedar Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Win A Race Car at Red Cedar in 2024

Win A Race Car at Red Cedar in 2024

We have teamed up with Phoenix Rising Rescue & Rehabilitation Sanctuary to offer this exciting opportunity! Buy your tickets at RCS weekly

Kids Night / Alumni Night This Friday

Kids Night / Alumni Night This Friday

Join us Friday for our Annual Kids Night this Friday featuring meet the drivers, kids prizes (75+ prizes), bounce house, bus ride on track

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Join us Sunday July 28 during get Dunn County Fair, Click the photo to go directly to the Demo rules/event details

4/21/2017 - Red Cedar Speedway

4/21/2017 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

Weekly Racing Series Event (All 7 Classes) presented by Sport Rider

Weekly Racing Series Event (All 7 Classes) presented by Sport Rider

Classes

  • A Modifieds
  • B Modifieds
  • WISSOTA Modifieds24 entries
  • WISSOTA Super Stock22 entries
  • WISSOTA Late Model17 entries
  • WISSOTA Midwest Mods31 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

WISSOTA Modifieds

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 6
2 8 99B Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI 6
3 14 99 Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN 11
4 3 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -1
5 12 R1 Jay Richardson Jay Richardson Spring Valley, WI Spring Valley, WI 7
6 15 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI 9
7 2 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI -5
8 DNF 4 45C Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN -4
9 DNF 1 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN -8
10 DNF 5 23 Kerry Halopka Kerry Halopka Wheeler, WI Wheeler, WI -5
11 DNF 11 W Cory Williams Cory Williams Spring Valley, WI Spring Valley, WI -
12 DNF 22 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 10
13 DNF 13 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
14 DNF 6 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -8
15 DNF 10 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -5
16 DNF 21 9 Josh Hessler Josh Hessler Boyceville, WI Boyceville, WI 5
17 DNF 9 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI -8
18 DNF 16 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -2
19 DNF 19 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
DNS 17 12 Jake Hanson Jake Hanson Downing, WI Downing, WI -
DNS 18 4 Cory Bruggeman Cory Bruggeman Stillwater, MN Stillwater, MN -
DNS 20 44X Mitch Anderson Mitch Anderson Spring Valley, WI Spring Valley, WI -
DNS 23 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
DNS 24 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 40 Kevin Adams Kevin Adams Cameron, WI Cameron, WI 1
2 6 6X Zach Johnson Zach Johnson Lowry, MN Lowry, MN 4
3 8 45C Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN 5
4 7 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 3
5 3 R1 Jay Richardson Jay Richardson Spring Valley, WI Spring Valley, WI -2
6 4 99 Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -2
7 DNF 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -6
DNS 5 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI -
2 2 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 7 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN 4
4 6 W Cory Williams Cory Williams Spring Valley, WI Spring Valley, WI 2
5 4 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
6 DNF 8 12 Jake Hanson Jake Hanson Downing, WI Downing, WI 2
7 DNF 3 44X Mitch Anderson Mitch Anderson Spring Valley, WI Spring Valley, WI -4
8 DNF 5 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 99B Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI 3
2 5 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI 3
3 2 23 Kerry Halopka Kerry Halopka Wheeler, WI Wheeler, WI -1
4 DNF 1 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -3
5 DNF 7 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 2
6 DNF 3 4 Cory Bruggeman Cory Bruggeman Stillwater, MN Stillwater, MN -3
7 DNF 8 9 Josh Hessler Josh Hessler Boyceville, WI Boyceville, WI 1
8 DNF 6 55 Cory Mahder Cory Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
All transfer

WISSOTA Super Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 19 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 18
2 7 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 5
3 4 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 1
4 11 9ER Troy Fransway Troy Fransway Eau Claire, WI Eau Claire, WI 7
5 2 33 Cooper Berlin Cooper Berlin Rice Lake, WI Rice Lake, WI -3
6 15 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 9
7 13 1 Matt Koski Matt Koski Elmwood, WI Elmwood, WI 6
8 18 89 Tyler Lamm Tyler Lamm Elk Mound, WI Elk Mound, WI 10
9 6 27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -3
10 10 37 Jay Oricchio Jay Oricchio Ellsworth, WI Ellsworth, WI -
11 8 97 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA -3
12 9 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI -3
13 12 96 Luke Schultz Luke Schultz Cameron, WI Cameron, WI -1
14 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -13
15 3 27Z Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN -12
16 16 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -
17 5 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -12
18 20 245 James Cimfl James Cimfl Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI 2
19 21 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
20 22 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 2
21 14 18 Willie Johnsen Jr Willie Johnsen Jr Superior, WI Superior, WI -7
22 17 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -5

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 4
2 1 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI -1
3 6 33 Cooper Berlin Cooper Berlin Rice Lake, WI Rice Lake, WI 3
4 8 37 Jay Oricchio Jay Oricchio Ellsworth, WI Ellsworth, WI 4
5 DNF 4 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -1
6 DNF 2 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -4
7 DNF 3 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI -4
DQ 7 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 97 Cody Overton Cody Overton Thomson, GA Thomson, GA 2
2 1 27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -1
3 6 27Z Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN 3
4 5 9ER Troy Fransway Troy Fransway Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
5 2 1 Matt Koski Matt Koski Elmwood, WI Elmwood, WI -3
6 DNF 7 89 Tyler Lamm Tyler Lamm Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
DNS 4 245 James Cimfl James Cimfl Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI -
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
2 6 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 4
3 1 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -2
4 5 96 Luke Schultz Luke Schultz Cameron, WI Cameron, WI 1
5 3 18 Willie Johnsen Jr Willie Johnsen Jr Superior, WI Superior, WI -2
6 7 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 1
DNS 4 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
All transfer

WISSOTA Late Model

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 3 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
3 4 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 1
4 7 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 3
5 8 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN 3
6 6 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI -
7 10 31 Michael Keller Michael Keller Menomonie, WI Menomonie, WI 3
8 12 55 John Meeds John Meeds Spooner, WI Spooner, WI 4
9 DNF 2 122 Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI -7
10 DNF 15 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI 5
11 DNF 5 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI -6
12 DNF 9 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -3
13 DNF 16 13 Mark Hessler Mark Hessler Menomonie, WI Menomonie, WI 3
14 DNF 11 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
DNS 13 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
DNS 14 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
DNS 17 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -
2 3 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 1
3 2 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI -1
4 4 31 Michael Keller Michael Keller Menomonie, WI Menomonie, WI -
5 6 55 John Meeds John Meeds Spooner, WI Spooner, WI 1
6 DNF 5 13 Mark Hessler Mark Hessler Menomonie, WI Menomonie, WI -1
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 2
2 1 122 Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI -1
3 6 14 Robbie Johnson Robbie Johnson Wilson, WI Wilson, WI 3
4 DNF 2 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -2
5 DNF 4 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
DNS 5 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 28 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 2
2 1 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -1
3 2 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -1
4 5 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
5 DNF 4 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI -1
All transfer

WISSOTA Midwest Mods

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
2 4 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 2
3 1 2 Gunnar Watkins Gunnar Watkins Wheeler, WI Wheeler, WI -2
4 7 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 3
5 5 RED1 Dan Wheeler Dan Wheeler Savage, MN Savage, MN -
6 6 5X David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -
7 3 18S Clark Swartz Clark Swartz Bloomer, WI Bloomer, WI -4
8 10 35 Grant Southworth Grant Southworth Bloomer, WI Bloomer, WI 2
9 12 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 3
10 18 15 Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI 8
11 9 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -2
12 17 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 5
13 15 19 Josh Wahlstrom Josh Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
14 DNF 20 07 Justin Claussen Justin Claussen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 6
DNS 8 11 Lyndon Johnson Lyndon Johnson Montrose, SD Montrose, SD -
DNS 11 21B Mark Gerth Mark Gerth Menomonie, WI Menomonie, WI -
DNS 13 27 Scott Anderson Scott Anderson Phillips, WI Phillips, WI -
DNS 14 5 Joe Chaplin Jr Joe Chaplin Jr Cameron, WI Cameron, WI -
DNS 16 19J Tracy Johnson Tracy Johnson Lake Preston, SD Lake Preston, SD -
DNS 19 6 Derek Haas Derek Haas Thorp, WI Thorp, WI -

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 4
2 13 15 Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI 11
3 4 6 Derek Haas Derek Haas Thorp, WI Thorp, WI 1
4 6 07 Justin Claussen Justin Claussen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
Top 4 transfer
5 7 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI 2
6 14 91 Tyler Johnson Tyler Johnson Montrose, SD Montrose, SD 8
7 3 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI -4
8 10 55 Nathan McHale Nathan McHale Webster, MN Webster, MN 2
9 9 7W John Wilson John Wilson Menomonie, WI Menomonie, WI -
10 DNF 11 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
11 DNF 8 20 Denny Cutsforth Denny Cutsforth Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
12 DNF 2 89M Scott Meeds Scott Meeds Shell Lake, WI Shell Lake, WI -10
13 DNF 1 15K Tony Konold Tony Konold Clear Lake, SD Clear Lake, SD -12
DNS 12 18 Tyler Werner Tyler Werner Menomonie, WI Menomonie, WI -
DNS 15 32LLL Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI 5
2 5 11 Lyndon Johnson Lyndon Johnson Montrose, SD Montrose, SD 3
3 4 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI 1
4 2 27 Scott Anderson Scott Anderson Phillips, WI Phillips, WI -2
Top 4 transfer
5 DNF 1 18 Tyler Werner Tyler Werner Menomonie, WI Menomonie, WI -4
6 DNF 3 15 Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI -3
DNS 7 32LLL Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
2 1 RED1 Dan Wheeler Dan Wheeler Savage, MN Savage, MN -1
3 8 35 Grant Southworth Grant Southworth Bloomer, WI Bloomer, WI 5
4 6 5 Joe Chaplin Jr Joe Chaplin Jr Cameron, WI Cameron, WI 2
Top 4 transfer
5 5 15K Tony Konold Tony Konold Clear Lake, SD Clear Lake, SD -
6 2 6 Derek Haas Derek Haas Thorp, WI Thorp, WI -4
7 7 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI -
8 3 55 Nathan McHale Nathan McHale Webster, MN Webster, MN -5

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 4
2 4 18S Clark Swartz Clark Swartz Bloomer, WI Bloomer, WI 2
3 7 21B Mark Gerth Mark Gerth Menomonie, WI Menomonie, WI 4
4 6 19 Josh Wahlstrom Josh Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
Top 4 transfer
5 1 89M Scott Meeds Scott Meeds Shell Lake, WI Shell Lake, WI -4
6 8 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 2
7 3 20 Denny Cutsforth Denny Cutsforth Elk Mound, WI Elk Mound, WI -4
8 2 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI -6

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5X David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -
2 3 2 Gunnar Watkins Gunnar Watkins Wheeler, WI Wheeler, WI 1
3 5 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 2
4 7 19J Tracy Johnson Tracy Johnson Lake Preston, SD Lake Preston, SD 3
Top 4 transfer
5 4 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI -1
6 6 07 Justin Claussen Justin Claussen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
7 8 7W John Wilson John Wilson Menomonie, WI Menomonie, WI 1
8 DNF 2 91 Tyler Johnson Tyler Johnson Montrose, SD Montrose, SD -6

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert
Air Tech Sports
Anderson Windows And Doors
Builders First Source
CR Bryan And Sons
Dunn Energy
G2G Powersports
Great Escape
HT Automotive
Kyotes Den
MAC Automotive
Orkin
Quality Propane
Royal Credit Union
Silgan Containers
South Side Body
TMS Tire And Auto