Red Cedar Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Win A Race Car at Red Cedar in 2024

Win A Race Car at Red Cedar in 2024

We have teamed up with Phoenix Rising Rescue & Rehabilitation Sanctuary to offer this exciting opportunity! Buy your tickets at RCS weekly

Kids Night / Alumni Night This Friday

Kids Night / Alumni Night This Friday

Join us Friday for our Annual Kids Night this Friday featuring meet the drivers, kids prizes (75+ prizes), bounce house, bus ride on track

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Join us Sunday July 28 during get Dunn County Fair, Click the photo to go directly to the Demo rules/event details

6/30/2017 - Red Cedar Speedway

6/30/2017 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

Pack the Stands Night - 1/2 Price Grandstand Admission NVSR Vintage Cars and UMSS Traditionals PLUS

Pack the Stands Night - 1/2 Price Grandstand Admission
NVSR Vintage Cars and UMSS Traditionals
PLUS Super Stocks, Midwest Modifieds, Street Stocks, Pure Stocks & Hornets presented by 24-7 Telcom

Classes

  • Hornets14 entries
  • 360 Sprints - Non-Winged15 entries
    • UMSS - Traditional Sprint Car Series
  • WISSOTA Street Stock10 entries
  • WISSOTA Super Stock18 entries
  • WISSOTA Midwest Mods23 entries
  • WISSOTA Pure Stock11 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Hornets

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 41V William Voeltz William Voeltz Glenwood City, WI Glenwood City, WI 8
2 1 17 Bradley York Bradley York Colfax, WI Colfax, WI -1
3 3 34 zzzJordan zzzLanger zzzJordan zzzLanger Menomonie, WI Menomonie, WI -
4 4 18B Dean Butler Dean Butler Wheeler, WI Wheeler, WI -
5 5 383 Sean Svee Sean Svee Menomonie, WI Menomonie, WI -
6 8 33 Derek Krumrie Derek Krumrie Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
7 6 76 Jake Halterman Jake Halterman Stanley, WI Stanley, WI -1
8 7 67 Jason Holte Jason Holte Bloomer, WI Bloomer, WI -1
9 10 49 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI 1
10 2 14B Lucas Brackin Lucas Brackin Wheeler, WI Wheeler, WI -8
11 DNF 14 3229 Chad Walera Chad Walera Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
12 DNF 11 1H Ross Hoffman Ross Hoffman Boyceville, WI Boyceville, WI -1
13 DNF 12 21 Adam Hackbarth Adam Hackbarth -1
DNS 13 958 Dan Little Dan Little Lakeville, MN Lakeville, MN -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33 Derek Krumrie Derek Krumrie Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
2 4 67 Jason Holte Jason Holte Bloomer, WI Bloomer, WI 2
3 1 383 Sean Svee Sean Svee Menomonie, WI Menomonie, WI -2
4 3 18B Dean Butler Dean Butler Wheeler, WI Wheeler, WI -1
5 6 41V William Voeltz William Voeltz Glenwood City, WI Glenwood City, WI 1
6 7 1H Ross Hoffman Ross Hoffman Boyceville, WI Boyceville, WI 1
7 5 958 Dan Little Dan Little Lakeville, MN Lakeville, MN -2
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 17 Bradley York Bradley York Colfax, WI Colfax, WI 2
2 1 76 Jake Halterman Jake Halterman Stanley, WI Stanley, WI -1
3 7 34 zzzJordan zzzLanger zzzJordan zzzLanger Menomonie, WI Menomonie, WI 4
4 6 14B Lucas Brackin Lucas Brackin Wheeler, WI Wheeler, WI 2
5 5 49 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI -
6 2 21 Adam Hackbarth Adam Hackbarth -4
7 4 3229 Chad Walera Chad Walera Eau Claire, WI Eau Claire, WI -3
All transfer

360 Sprints - Non-Winged

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2K Jimmy Kouba Jimmy Kouba Byron, MN Byron, MN -
2 3 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN 1
3 2 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN -1
4 6 16 zzzAnna zzzHippe zzzAnna zzzHippe Albertville, MN Albertville, MN 2
5 8 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN 3
6 11 N1 Ty Sampair Ty Sampair Somerset, WI Somerset, WI 5
7 5 55 Joseph Kouba Joseph Kouba North Branch, MN North Branch, MN -2
8 7 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN -1
9 13 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN 4
10 14 12X Blake Anderson Blake Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
11 9 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI -2
12 10 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
13 12 00 Kyle Finnegan Kyle Finnegan New Richmond, WI New Richmond, WI -1
14 15 95 Trevor Reding Trevor Reding Chisago City, MN Chisago City, MN 1
15 DNF 4 14 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -11
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN -
2 3 2K Jimmy Kouba Jimmy Kouba Byron, MN Byron, MN 1
3 2 16 zzzAnna zzzHippe zzzAnna zzzHippe Albertville, MN Albertville, MN -1
4 4 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN -
5 6 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN 1
6 7 95 Trevor Reding Trevor Reding Chisago City, MN Chisago City, MN 1
7 DNF 5 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN -2
8 DNF 8 N1 Ty Sampair Ty Sampair Somerset, WI Somerset, WI -
Top 8 transfer
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN -
2 2 14 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -
3 4 55 Joseph Kouba Joseph Kouba North Branch, MN North Branch, MN 1
4 3 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
5 6 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI 1
6 5 00 Kyle Finnegan Kyle Finnegan New Richmond, WI New Richmond, WI -1
DNS 7 12X Blake Anderson Blake Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -

WISSOTA Street Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 71H Ron Hanestad Ron Hanestad Glenwood City, WI Glenwood City, WI 4
2 8 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 6
3 6 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 3
4 1 19 Ashley Wahlstrom Ashley Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -3
5 3 53 Jake Hessler Jake Hessler Eau Claire, WI Eau Claire, WI -2
6 2 007 Jess Seim Jess Seim Glenwood City, WI Glenwood City, WI -4
7 4 29 Armond Love Armond Love Eau Claire, WI Eau Claire, WI -3
8 10 27 Dale Holte Dale Holte Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
9 DNF 9 12 Warren Hanson Warren Hanson Downing, WI Downing, WI -
10 DNF 7 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI -3

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 42K Mike Knudtson Mike Knudtson Osseo, WI Osseo, WI 1
2 4 71H Ron Hanestad Ron Hanestad Glenwood City, WI Glenwood City, WI 2
3 3 53 Jake Hessler Jake Hessler Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
4 5 29 Armond Love Armond Love Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
5 1 12 Warren Hanson Warren Hanson Downing, WI Downing, WI -4
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
2 4 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
3 1 19 Ashley Wahlstrom Ashley Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
4 3 007 Jess Seim Jess Seim Glenwood City, WI Glenwood City, WI -1
5 5 27 Dale Holte Dale Holte Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
All transfer

WISSOTA Super Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
2 5 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 3
3 6 31X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI 3
4 4 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
5 11 20 Cory Davis Cory Davis Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI 6
6 7 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 8 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
8 3 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -5
9 17 33 Cooper Berlin Cooper Berlin Rice Lake, WI Rice Lake, WI 8
10 13 96 Luke Schultz Luke Schultz Cameron, WI Cameron, WI 3
11 DNF 12 89 Tyler Lamm Tyler Lamm Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
12 DNF 10 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -2
13 DNF 9 27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -4
14 DNF 16 777 A.J. Morrissette A.J. Morrissette Menomonie, WI Menomonie, WI 2
15 DNF 18 9ER Troy Fransway Troy Fransway Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
16 DNF 2 8 Jim Harris Jim Harris Colfax, WI Colfax, WI -14
17 DNF 15 37 Jay Oricchio Jay Oricchio Ellsworth, WI Ellsworth, WI -2
DNS 14 3Z Eric Zitelman Eric Zitelman Taylors Falls, WI Taylors Falls, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 3 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
3 2 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -1
4 5 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI 1
5 9 27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI 4
6 7 20 Cory Davis Cory Davis Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI 1
7 8 96 Luke Schultz Luke Schultz Cameron, WI Cameron, WI 1
8 6 37 Jay Oricchio Jay Oricchio Ellsworth, WI Ellsworth, WI -2
9 DNF 4 33 Cooper Berlin Cooper Berlin Rice Lake, WI Rice Lake, WI -5
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -
2 4 31X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI 2
3 3 8 Jim Harris Jim Harris Colfax, WI Colfax, WI -
4 7 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
5 8 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
6 6 89 Tyler Lamm Tyler Lamm Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
7 5 3Z Eric Zitelman Eric Zitelman Taylors Falls, WI Taylors Falls, WI -2
8 2 777 A.J. Morrissette A.J. Morrissette Menomonie, WI Menomonie, WI -6
9 DNF 9 9ER Troy Fransway Troy Fransway Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
All transfer

WISSOTA Midwest Mods

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 5
2 7 2 Gunnar Watkins Gunnar Watkins Wheeler, WI Wheeler, WI 5
3 2 19 Josh Wahlstrom Josh Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
4 8 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 4
5 5 20 Denny Cutsforth Denny Cutsforth Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
6 1 6H Derek Haas Derek Haas Thorp, WI Thorp, WI -5
7 23 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 16
8 4 21B Jesse Bryan Jesse Bryan Boyceville, WI Boyceville, WI -4
9 9 21J Josh Smith Josh Smith Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
10 19 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI 9
11 14 US Jonathan Olmscheid Jonathan Olmscheid Dassel, MN Dassel, MN 3
12 3 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI -9
13 11 6 Steve Haas Steve Haas Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
14 18 87 Chris Johnson Chris Johnson Eau Claire, WI Eau Claire, WI 4
15 22 7W John Wilson John Wilson Menomonie, WI Menomonie, WI 7
16 17 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI 1
17 DNF 13 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI -4
18 DNF 15 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -3
19 DNF 16 15 Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI -3
20 DNF 10 18S Clark Swartz Clark Swartz Bloomer, WI Bloomer, WI -10
21 DNF 21 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI -
22 DNF 12 19P Antonio Pintaro Antonio Pintaro Osseo, WI Osseo, WI -10
23 DNF 20 97G Jared Gorka Jared Gorka New Richmond, WI New Richmond, WI -3

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 21J Josh Smith Josh Smith Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
2 2 20 Denny Cutsforth Denny Cutsforth Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
3 6 19 Josh Wahlstrom Josh Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI 3
4 1 18S Clark Swartz Clark Swartz Bloomer, WI Bloomer, WI -3
5 3 3JR Shane Halopka Shane Halopka Greenwood, WI Greenwood, WI -2
6 7 15 Karl Kolek Karl Kolek Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 8 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI 1
8 5 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI -3
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 37 Travis Anderson Travis Anderson Colfax, WI Colfax, WI 4
2 7 6H Derek Haas Derek Haas Thorp, WI Thorp, WI 5
3 4 34JR Dan Larson Jr Dan Larson Jr Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
4 2 6 Steve Haas Steve Haas Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
5 6 US Jonathan Olmscheid Jonathan Olmscheid Dassel, MN Dassel, MN 1
6 3 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -3
7 DNF 1 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI -6
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 4
2 2 21B Jesse Bryan Jesse Bryan Boyceville, WI Boyceville, WI -
3 7 2 Gunnar Watkins Gunnar Watkins Wheeler, WI Wheeler, WI 4
4 4 19P Antonio Pintaro Antonio Pintaro Osseo, WI Osseo, WI -
5 1 27X Calvin Iverson Calvin Iverson Eleva, WI Eleva, WI -4
6 3 87 Chris Johnson Chris Johnson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -3
7 8 97G Jared Gorka Jared Gorka New Richmond, WI New Richmond, WI 1
8 6 7W John Wilson John Wilson Menomonie, WI Menomonie, WI -2
All transfer

WISSOTA Pure Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 D1 Dustin Doughty Dustin Doughty Hudson, WI Hudson, WI 3
2 5 E3 Kent Harmon Kent Harmon Arkansaw, WI Arkansaw, WI 3
3 6 5R George Richards George Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 3
4 3 49 Dean Pronschinske Dean Pronschinske Strum, WI Strum, WI -1
5 7 R44 Pat Smith Pat Smith Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
6 8 10 Michael Blevins Sr Michael Blevins Sr Hibbing, MN Hibbing, MN 2
7 9 03 Krysta Doughty Krysta Doughty Hudson, WI Hudson, WI 2
8 2 15 Jeff Tisdale Jeff Tisdale Eau Claire, WI Eau Claire, WI -6
9 10 66T James Thur James Thur Neillsville, WI Neillsville, WI 1
10 11 7 Kent Deutsch Kent Deutsch Colfax, WI Colfax, WI 1
11 DNF 1 28 Stefan Hogue Stefan Hogue Altoona, WI Altoona, WI -10

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15 Jeff Tisdale Jeff Tisdale Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
2 1 R44 Pat Smith Pat Smith Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
3 3 49 Dean Pronschinske Dean Pronschinske Strum, WI Strum, WI -
4 5 5R George Richards George Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
5 4 03 Krysta Doughty Krysta Doughty Hudson, WI Hudson, WI -1
6 6 66T James Thur James Thur Neillsville, WI Neillsville, WI -
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 10 Michael Blevins Sr Michael Blevins Sr Hibbing, MN Hibbing, MN 3
2 5 D1 Dustin Doughty Dustin Doughty Hudson, WI Hudson, WI 3
3 2 E3 Kent Harmon Kent Harmon Arkansaw, WI Arkansaw, WI -1
4 3 28 Stefan Hogue Stefan Hogue Altoona, WI Altoona, WI -1
5 DNF 1 7 Kent Deutsch Kent Deutsch Colfax, WI Colfax, WI -4
All transfer

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert
Air Tech Sports
Anderson Windows And Doors
Builders First Source
CR Bryan And Sons
Dunn Energy
G2G Powersports
Great Escape
HT Automotive
Kyotes Den
MAC Automotive
Orkin
Quality Propane
Royal Credit Union
Silgan Containers
South Side Body
TMS Tire And Auto