Red Cedar Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Win A Race Car at Red Cedar in 2024

Win A Race Car at Red Cedar in 2024

We have teamed up with Phoenix Rising Rescue & Rehabilitation Sanctuary to offer this exciting opportunity! Buy your tickets at RCS weekly

Kids Night / Alumni Night This Friday

Kids Night / Alumni Night This Friday

Join us Friday for our Annual Kids Night this Friday featuring meet the drivers, kids prizes (75+ prizes), bounce house, bus ride on track

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Red Cedar Speedway Demo Derby July 28th

Join us Sunday July 28 during get Dunn County Fair, Click the photo to go directly to the Demo rules/event details

5/26/2017 - Red Cedar Speedway

5/26/2017 - Red Cedar Speedway

Menomonie, WI

UMSS Winged & Traditional Sprint Cars PLUS Super Stocks, Pure Stocks & Hornets presented by Airtech

UMSS Winged & Traditional Sprint Cars PLUS Super Stocks, Pure Stocks & Hornets presented by Airtech Sports

Classes

  • Hornets15 entries
  • 360 Sprints - Winged9 entries
    • Upper Midwest Sprint Car Series
  • 360 Sprints - Non-Winged15 entries
    • UMSS - Traditional Sprint Car Series
  • WISSOTA Super Stock19 entries
  • WISSOTA Pure Stock8 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Hornets

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 41V William Voeltz William Voeltz Glenwood City, WI Glenwood City, WI 3
2 1 17 Bradley York Bradley York Colfax, WI Colfax, WI -1
3 5 383 Sean Svee Sean Svee Menomonie, WI Menomonie, WI 2
4 6 33 Derek Krumrie Derek Krumrie Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
5 2 21 Adam Hackbarth Adam Hackbarth -3
6 3 34 zzzJordan zzzLanger zzzJordan zzzLanger Menomonie, WI Menomonie, WI -3
7 9 67 Jason Holte Jason Holte Bloomer, WI Bloomer, WI 2
8 8 1H Ross Hoffman Ross Hoffman Boyceville, WI Boyceville, WI -
9 11 3229 Chad Walera Chad Walera Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
10 10 14B Lucas Brackin Lucas Brackin Wheeler, WI Wheeler, WI -
11 7 F7 Robert Fawcett Robert Fawcett Boyceville, WI Boyceville, WI -4
12 12 49 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI -
13 13 103 Dave Clausen Dave Clausen Mondovi, WI Mondovi, WI -
14 14 713T Nicholas Savage Nicholas Savage Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
DNS 15 3 Justin Lamm Justin Lamm Boyceville, WI Boyceville, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 41V William Voeltz William Voeltz Glenwood City, WI Glenwood City, WI 7
2 2 34 zzzJordan zzzLanger zzzJordan zzzLanger Menomonie, WI Menomonie, WI -
3 7 17 Bradley York Bradley York Colfax, WI Colfax, WI 4
4 4 21 Adam Hackbarth Adam Hackbarth -
5 6 67 Jason Holte Jason Holte Bloomer, WI Bloomer, WI 1
6 3 3229 Chad Walera Chad Walera Eau Claire, WI Eau Claire, WI -3
7 5 103 Dave Clausen Dave Clausen Mondovi, WI Mondovi, WI -2
8 1 3 Justin Lamm Justin Lamm Boyceville, WI Boyceville, WI -7
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 383 Sean Svee Sean Svee Menomonie, WI Menomonie, WI 2
2 7 33 Derek Krumrie Derek Krumrie Eau Claire, WI Eau Claire, WI 5
3 2 1H Ross Hoffman Ross Hoffman Boyceville, WI Boyceville, WI -1
4 5 F7 Robert Fawcett Robert Fawcett Boyceville, WI Boyceville, WI 1
5 6 14B Lucas Brackin Lucas Brackin Wheeler, WI Wheeler, WI 1
6 4 49 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI -2
7 1 713T Nicholas Savage Nicholas Savage Rice Lake, WI Rice Lake, WI -6
All transfer

360 Sprints - Winged

20 Laps

A Feature 1Midwest Power Equip/GRP Motorsports

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 2
2 2 9 Jared Goerges Jared Goerges East Gull Lake, MN East Gull Lake, MN -
3 4 77 Kevin Bradwell Kevin Bradwell Luck, WI Luck, WI 1
4 6 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
5 5 22 Jeff Pellersels Jeff Pellersels Woodbury, MN Woodbury, MN -
6 7 7M Roger McVitty Roger McVitty Somerset, WI Somerset, WI 1
7 DNF 8 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN 1
8 DNF 1 5C Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -7
DNS 9 1 Tony Norem Tony Norem Dassel, MN Dassel, MN -
6 Laps

Heat 1GRP Motorsports

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 5C Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN 3
2 2 77 Kevin Bradwell Kevin Bradwell Luck, WI Luck, WI -
3 1 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN -2
4 3 7M Roger McVitty Roger McVitty Somerset, WI Somerset, WI -1
DNS 5 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN -
Top 5 transfer
6 Laps

Heat 2GRP Motorsports

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 4 9 Jared Goerges Jared Goerges East Gull Lake, MN East Gull Lake, MN 2
3 3 22 Jeff Pellersels Jeff Pellersels Woodbury, MN Woodbury, MN -
DNS 1 1 Tony Norem Tony Norem Dassel, MN Dassel, MN -
6 Laps

King of the Hill Challenge

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5C Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -
2 3 9 Jared Goerges Jared Goerges East Gull Lake, MN East Gull Lake, MN 1
3 2 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -1
4 4 77 Kevin Bradwell Kevin Bradwell Luck, WI Luck, WI -

360 Sprints - Non-Winged

25 Laps

A Feature 1GRP Motorsports

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN -
2 4 2K Jimmy Kouba Jimmy Kouba Byron, MN Byron, MN 2
3 14 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN 11
4 2 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN -2
5 7 48 Neal Matuska Neal Matuska Waxahachie, TX Waxahachie, TX 2
6 5 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN -1
7 13 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN 6
8 3 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -5
9 11 95 Kevin Bradwell Kevin Bradwell Luck, WI Luck, WI 2
10 10 N1 Ty Sampair Ty Sampair Somerset, WI Somerset, WI -
11 12 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI 1
12 DNF 6 12X Blake Anderson Blake Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -6
13 DNF 9 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN -4
14 DNF 8 14 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -6
DNS 15 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
2 8 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN 6
3 4 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN 1
4 2 N1 Ty Sampair Ty Sampair Somerset, WI Somerset, WI -2
5 7 48 Neal Matuska Neal Matuska Waxahachie, TX Waxahachie, TX 2
6 5 34 Denny Stordahl Denny Stordahl Centuria, WI Centuria, WI -1
7 6 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN -1
8 DNF 1 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -7
Top 8 transfer
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2K Jimmy Kouba Jimmy Kouba Byron, MN Byron, MN 1
2 5 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN 3
3 1 12X Blake Anderson Blake Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
4 3 14 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN -1
5 6 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN 1
6 7 95 Kevin Bradwell Kevin Bradwell Luck, WI Luck, WI 1
7 4 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN -3

WISSOTA Super Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 7
2 6 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 4
3 4 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 1
4 10 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 6
5 9 20 Cory Davis Cory Davis Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI 4
6 14 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 8
7 18 27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI 11
8 5 245 James Cimfl James Cimfl Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI -3
9 16 96 Luke Schultz Luke Schultz Cameron, WI Cameron, WI 7
10 DNF 7 31X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI -3
11 DNF 15 37 Jay Oricchio Jay Oricchio Ellsworth, WI Ellsworth, WI 4
12 DNF 12 33 Cooper Berlin Cooper Berlin Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
13 DNF 19 777 A.J. Morrissette A.J. Morrissette Menomonie, WI Menomonie, WI 6
14 DNF 2 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -12
15 DNF 3 T17 Steve Thomas Steve Thomas Menomonie, WI Menomonie, WI -12
16 DNF 13 10H Kyle Helling Kyle Helling Rice Lake, WI Rice Lake, WI -3
17 DNF 11 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -6
18 DNF 1 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI -17
DNS 17 9ER Troy Fransway Troy Fransway Eau Claire, WI Eau Claire, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
2 7 26 Rick Hallquist Rick Hallquist Eau Claire, WI Eau Claire, WI 5
3 6 T17 Steve Thomas Steve Thomas Menomonie, WI Menomonie, WI 3
4 5 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 1
5 4 10H Kyle Helling Kyle Helling Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
6 DNF 1 27 Tony Falkner Tony Falkner Menomonie, WI Menomonie, WI -5
7 DNF 3 777 A.J. Morrissette A.J. Morrissette Menomonie, WI Menomonie, WI -4
All transfer

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 22JR Ben Hillman Ben Hillman Menomonie, WI Menomonie, WI 5
2 2 245 James Cimfl James Cimfl Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI -
3 3 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
4 4 2 Bart Steffen Bart Steffen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
5 1 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -4
6 5 96 Luke Schultz Luke Schultz Cameron, WI Cameron, WI -1
All transfer

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 20 Cory Davis Cory Davis Turtle Lake, WI Turtle Lake, WI -
2 3 31X Dan Gullikson Dan Gullikson Roberts, WI Roberts, WI 1
3 4 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI 1
4 6 33 Cooper Berlin Cooper Berlin Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
5 5 37 Jay Oricchio Jay Oricchio Ellsworth, WI Ellsworth, WI -
6 2 9ER Troy Fransway Troy Fransway Eau Claire, WI Eau Claire, WI -4
All transfer

WISSOTA Pure Stock

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 5R George Richards George Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
2 5 D1 Dustin Doughty Dustin Doughty Hudson, WI Hudson, WI 3
3 2 03 Krysta Doughty Krysta Doughty Hudson, WI Hudson, WI -1
4 6 49 Dean Pronschinske Dean Pronschinske Strum, WI Strum, WI 2
5 1 15 Jeff Tisdale Jeff Tisdale Eau Claire, WI Eau Claire, WI -4
6 7 9 Cole Hill Cole Hill Colfax, WI Colfax, WI 1
7 DNF 4 E3 Kent Harmon Kent Harmon Arkansaw, WI Arkansaw, WI -3
8 DNF 8 XG Lucas Kallenbach Lucas Kallenbach Elk Mound, WI Elk Mound, WI -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 D1 Dustin Doughty Dustin Doughty Hudson, WI Hudson, WI 7
2 4 E3 Kent Harmon Kent Harmon Arkansaw, WI Arkansaw, WI 2
3 1 15 Jeff Tisdale Jeff Tisdale Eau Claire, WI Eau Claire, WI -2
4 7 5R George Richards George Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 3
5 6 03 Krysta Doughty Krysta Doughty Hudson, WI Hudson, WI 1
6 3 49 Dean Pronschinske Dean Pronschinske Strum, WI Strum, WI -3
7 2 9 Cole Hill Cole Hill Colfax, WI Colfax, WI -5
8 5 XG Lucas Kallenbach Lucas Kallenbach Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
All transfer

Driver Registration

Driver Registration

Latest Photos

Latest Videos

24-7 Telcom
A1 Express
Accurate Construction
Ace Hardware
Advanced Dairy
All The Dirt
Auto Value
Awesome Auto
Bauer Built
Big Rivers Insurance
Bills Distributing
Blue Ribbon Awards
Bobcat
Cardinal Glass
Cash Candy Store
Cedar Falls Heat and Air
CFBSI
Chipewa Valley Energy
Chipewa Valley Starter
Chipewa Valley Tech
Conrads Auto Salvage
Culvers
Dean And Sue
Design Built Structures
Devine Liquor
Dicks RV
DIrt Track Specialist
DKS Construction
Edward Jones
Ellsworth
Fleet Farm
Fleet Feet
G2G Powersports
GFL
Gilberts
Goodwrech Trailer Sales
Grain Storage
HAAS
Hendersons
iHeart Media
JIG Signs
Johnson Trailer
Kadingers
Kado Insurance
Kelly Iverson
Keyes Chevrolet
Kwik Trip
Kyotes Den
Lakeview
Lentz Fertalizer
Lewis Bjork Septic
Londerville
Market Menomonie
Market Place Foods
Marquart RV
Mars Race Cars
Meno Transport
Midwest Food
Monomonie Motorsports
NAPA
Nex Gen Powersports
North Town Ford
OReilly Auto Parts
Ohly
Olson Funeral Home
Paulson Custom Golf
Pomps Tire
Quality Auto Body
REMAX
Rice Lake Speedway
Rural Mutual
Shackelton
Smiles In Motion
Snap-On
Southworth GMC
SSR
Steel Towne
Synergy Cooperative
TT Construction
Teds Pizza
The Arena
Thunder Hill Speedway
Tims Automotive
TL Sinz Plumbing
Tri-Star
Union Trailers
Waterfront Bar and Grill
West Consin
White City Glass
Erbert and Gerbert
Air Tech Sports
Anderson Windows And Doors
Builders First Source
CR Bryan And Sons
Dunn Energy
G2G Powersports
Great Escape
HT Automotive
Kyotes Den
MAC Automotive
Orkin
Quality Propane
Royal Credit Union
Silgan Containers
South Side Body
TMS Tire And Auto